STRAIPSNIAI APIE GITARAS

Šiame skyriuje yra informacija apie tai, kaip išspausti iš jūsų instrumentų viską kas įmanoma ir neįmanoma. Ir man yra malonu su Jumis tuo dalintis.

 

1 Tema: Floyd Rose sistema, frezavimas ir apskritai :))

Tam tikri Fender ir EVH modeliai kažkodėl nepritaikyti tam, kad judinti mašinėlę į abi puses – ji remiasi į korpusą. O ką daryt jeigu norisi? Tada frezuojame ir darom customshop’ą 🙂 Visiems patiko :))

2 Tema: Apie ladus ir amžinybę 🙂

Viena iš aktualiausių temų muzikantams, nes ladai pastoviai dėvisi. Visų pirma – kokie būna ladai? Standartas – nickel-silver, sidabro spalvos ladai, bet lydiniai labai skiriasi. Geru laikomas lydinys kur 18% nikelio, 20% cinko ir 62% vario. Jeigu nikelio 12% – čia ladai klasikinėms gitaroms, elektrinėms ir akustinėms netinka – nusidėvės momentaliai. Šiaip ir klasikinėms gitaroms, mano manymu, standartas turi būt 18% nikelio – kad ilgam užtektų. Praktika parodė, kad pagrinde gamintojai ypatingai dėl ladų nesiparina ir deda bet ką. Manau, jog tiesiog taupo. Rekordai – ladai suvaryti per porą mėnesių ir per pusmetį. Konsultuojant dėl gitarų įsigijimo aš irgi atkreipiu dėmesį į ladų atsparumą, kad po to nebūtų problemų. Kokybiški ladai faktiškai nesioksiduoja, nerūdija, išlieka pakankamai šviesūs. Nekokybiški ladai būna švino, šiek tiek žalios spalvos arba tiesiog tamsesni – greitai praranda blizgesį po poliravimo, atsiranda dėmės ir rūdys. Ladų kriterijai ne tik ilgaamžiškumas, bet ir skambesys. Eksperimentai parodė – LADAI TURI LABAI DIDELĘ ĮTAKĄ SKAMBESIUI. Paimi tarkim Ibanez’ą – nu nieko lygtais. Bet pakeitus ladus supranti kaip neaiškiai ir purvinokai skambėjo stock’iniai ladai. Ypač tas girdisi grojant elektrine gitara. Išskyrus nickel-silver ladus dar yra nerūdijančio plieno ir Evo Gold ladai. Evo Gold – aukso spalvos, gerokai kietesni už standartinius, lydinys artimas bronzai. Pagal atsiliepimus gyvena 4-5 kartus ilgiau. Groti – malonumas, ladai kaip sutepti, jokio pasipriešinimo. Gerokai aiškesnis, skaidresnis skambesys. Iš minusų – stygos pareina greičiau. Bet geriau pakeisti stygas, negu ladus.

Ir nerūdijantis plienas. Aiškumas ir konkretumas stulbina. Bet man per daug aukštų dažnių. Dar kietesni už Evo Gold. Irgi greičiau pareina stygos.  Parker, EVH, CARVIN instaliuoja į savo gitaras tokius ladus (ne į visas). Irgi skiriasi lydinys. Kartais juokinga, kai tokie ladai lengvai šlifuojami ir

poliruojami 🙂 Apskritai ladus irgi reikia derinti prie gitaros. Jeigu gitara iš savęs turi daug aukštų dažnių – dėti dar nerūdijančio plieno ladus yra absurdas. Yra ir kitų lydinių, bet 3 aukščiau išvardinti yra  pagrindiniai. Aš naudoju geriausius amerikietiškus ladus. Ladai dar skiriasi pločiu ir aukščiu. Patys siauriausi – 1,35 mm bandžo, mandolinoms. Ir kai kurios senos gitaros Martin irgi turi siaurus. Plačiausi – 4mm, bet nebuvau susidūręs, tik skaičiau. Maksimum 3 mm. Pagal aukštį ladai būna nuo 0,6-0,8 mm (vienkartiniai) iki 1,45 mm (X JUMBO). Ladų aukštis ir plotis irgi įtakoja skambesiui. Ladus nebūtina iš karto keisti, jeigu atsirado grioveliai. Dažniausiai galima atstatyti – ladai šlifuojami, užapvalinami ir poliruojami. Jeigu ladai aukšti – tokią procedūrą galima atlikt 2- 3 kartus. Akustinėms gitaroms optimalus ladų aukštis – apie 1 mm. Kitaip stygos pjaus pirštus, nes pagalvėlė nelies grifo. O klientai kartais negali suprasti kame problema – gitara nauja, stygos žemai, grifas lygus, bet nepatogu groti. Po paaiškinimų jie dažniausiai priima sprendimą pažeminti ladus. Ir visos problemos išsisprendžia. Keista, bet 0,2 mm turi labai didelę įtaką. Elektrinėms gitaroms dažniausiai naudojami aukštesni ir platesni ladai. Bend’ai ir vibrato to reikalauja. Ir be abejo, ladai neturi būti plokšti. Gamyklose ladai dažniausiai šlifuojami, bet neužapvalinami – plokštumos ir įbrėžimai lieka. Dėl to gitara prasčiau skamba ir dera. Po ladų atstatymo klientai sako – “O, garsas tapo vienodai aiškus visur! Stygos žemai!” Tiesa. Taip ir turi būti 🙂

 

3 Tema: Ekranavimas.

Šiaip viskas labai paprasta – aplink elektroniką turi būti apsauginis sluoksnis. Jeigu to nėra – gitara

fonuos – bus nemalonūs zyzimai, pašaliniai triukšmai, o kartais galima paklausyt radijo laidas 🙂 Net

ir Gibson’ai turi tokių problemų.Jie išvis neekranuojami gamykloje. Kiti gamintojai – arba nedaro,

arba daro, bet nelabai kokybiškai ir dalis fono dažniausiai lieka. Nuotraukose matosi – Gibson LP ir

SG (mediena viduje be jokio ekrano), PRS su kiauru – kai kur yra, kai kur nėra.

Geras ekranavimas daromas vieną kartą ir visam gyvenimui. Nėra fono – nėra problemų 🙂

4 Tema: Elektronikos keitimas.

Elektroniką verta pakeist dėl kelių priežasčių: a) sena parėjo b) nekokybiška gamyklinė c) buvo 100

kartų lituota – perlituota ir į ją net baisu žiūrėti d) reikalinga kita schema. Ir potenciometrai, ir laidai,

ir kondensatoriai labai įtakoja instrumento skambesį. Per ilgi laidai ir nekokybiškas litavimas irgi.

Vienoje iš parodytų žemiau gitarų buvo 2,5 METRO LAIDO. O reikia 1 metro. Viskas kas virš – gesina

aukštus dažnius ir silpnina signalą. Padarytas geras ekranavimas, panaudoti geriausi laidai ir

kondensatoriai iš JAV, japoniški potenciometrai, o taip pat Gibson, DiMarzio ir Bourns. Po keitimo 

garsas tampa maksimaliai aiškus ir švarus.

5 Tema: F reiškia Fake 🙂

Fake – tai padirbtos gitaros su užrašais Fender, Gibson, Made in USA ir t.t. Iš tikrųjų tokios gitaros

pagamintos Kinijoje ir nieko bendro su originalais neturi. Mačiau nemažai tokių instrumentų, o kartais

mane testavo – atskirsiu ar ne 🙂 Visų pirma: TIKRI NAUJI FENDERIAI  IR GIBSONAI NEGALI KAINUOTI 300

EURŲ. Nesvarbu, kad siunčia iš JAV, nesvarbu, kad aukcionas. Taupus moka du kartus. Atskirti dažniausiai

nesudėtinga – viskas pakankamai grubiai padaryta. Furnitūra prasta, apie skambėsį kalbos išvis nėra.

Va taip slepia siunčiant.

 Plastikas, mašinėlė iškart sako: FAKE!

Grifas storas ir turi keistą faktūrą.

Graviruota F raidė ir “MADE IN USA”

Iš kitos pusės – irgi “MADE IN USA”  dėl ramybės :))))

 Suktukai su užrašu USA :)))

Potenciometrai “MADE IN CZECHOSLOVAKIA” :)))